Filmové plátno
     pošli na vybrali.sme.sk

Drahé tety a já (1974)

drahetety_titulka

Tato komedie s detektivní zápletkou dala vyniknout dvěma prvorepublikovým herečkám. Hlavními hrdinkami jsou sestry důchodkyně Fany a Andělka, tedy Nataša Gollová a Eva Svobodová. Společně jste je mohli zahlédnout ve filmu Roztomilý člověk, kde ovšem nehrály rovnocennou partii, jak je tomu v této komedii. Tento snímek proložený zpěvy báječného Jiřího Hrzána natočil Zdeněk Podsklalský.

Tety Fany (Nataša Gollová) a zapomětlivá Andělka (Eva Svobodová) se vydávají do vedlejší obce uložit peníze do Státní spořitelny. Vezou s sebou také pytel trnek pro ochotnou paní pokladní. Doprovází je Andělčina fenka Bobina, pes neurčité rasy. Inzerát, ve kterém hledá pro svou fenku partnera stejné rasy visí ve výloze drogerie, kterou vede Svatopluk Beneš. Fany s trnkami čeká před spořitelnou, kde jí pytel rozkopne jejich soused Tomeček (Jiří Koutný).

drahetety_nahled Mezi tím si Hermínka (Iva Janžurová), dcera jejich zemřelé sestry přiváži domů ženicha Míšu (Jiří Hrzán), aby ho tetám představila. Michal vlastní psa stejné rasy jako má Andělka. Vynáší z auta dort, který je z půlky sežraný psem a flašku Myslivce. Míša: „Půlka by stačila, ne? Říkala si, že jedna teta má cukrovku.“ Hermínka: „Teda já to tvoje zvíře snad přetrhnu!“ Míša: „Ale Myslivec zůstal celej! Pes není loveckej!“ Míša jede do vedlejší obce pro kytku.

V osm hodin paní Svatoňová – pokladní (Věra Bublíková) otevřela spořitelnu. Při rozhovoru s Fany ji přepadne lupič, zraní ji. Fany lupič sebere její peníze, ta rozsype švestky a také skončí na zemi. Do všeho se připlete Míša, který si naproti spořitelny chtěl koupit cigarety. Uklouzne na trnkách a přistane na omámené Fany. Nic netušící Míša: „Tak jsme se pěkně sešli na švestkách, co paní?“ Fany ho chytne pod krkem a začne ječet: „Vrahu!!! Dej sem moje peníze! Pomóc, on mě chce zabít!“ Michal stačí prchnout, Fany udělá v obci povyk. Míša potkává u svého auta tetu Andělku, která zrovna obdivovala jeho psa. Andělka si zapíše číslo auta. Michal je zděšený, když zjistí, že tyto dvě osoby jsou tety jeho Hermínky.

drahetety_nahled1 Z Fany se stala „Korunní svědkyně“. Seznamuje se s vyšetřovatelem případu kapitánem Jedličkou (Ota Sklenička). Michal se před tetami schová v lese. Kapitán si Fany odváží do města, při tom mu jakoby nic řekne, že má čísla bankovek, které jí byly odcizeny. Ve městě sestaví podobiznu Michala. Fany sdělí kapitánovi, že po loupeži Andělka za spořitelnou viděla chlapa s autem a se stejným psem. Kapitán si Bobinu odváží a podle ní chce lupiče hledat. Andělka navštíví ve městě Hermínku a nachází tam pána se psem. Uvědomuje si, že Fany vše smotala dohromady a Míšu teď hledá policie.

drahetety_nahled2 Fany chce po Andělce číslo auta pána se psem: „Policie ho potřebuje. Ten tvůj fešák je kumpán toho mýho gaunera. Bobinu už zatkli.“ Andělka jí sdělí, že ten člověk je ženich jejich Hermínky. Spolu se vydávají do města, kde v restauraci pracuje Hermínka jako účetní a Míša jako číšník. Fany poklepe na ramena osobě s dlouhými černými vlasy ala mánička: „Slečno, kde bychom našli paní účetní Sklenářovou?“ Osoba se otočí, je to mladík (Jan Kraus) a svým typickým drzým hlasem: „Jo, to já vám nepovím dědo!“ Fany spatří v restauraci Míšu a začne na něj řvát: „Vrahu!!!“ Michal se vyvrátí, tetičce je taky mdlo. Policista před restaurací zatkne Michalova psa.

drahetety_nahled4 Tetičky začnou podezírat souseda Tomečka, protože byl před loupeží u spořitelny. Ten jim začne vyhrožovat, hlavně ať to neprozradí, že tam byl. Kapitán ho vyslýchá v hospodě. Z ničeho nic nádražák (Jan Skopeček) vrazí pořádnou facku své manželce hostinské (Miriam Kantorková): „To je v pořádku, on byl totiž u mý ženy. Ten dvůr je společněj a já jsem měl ve čtvrtek celou noc službu. Takže von má alibi!“ Mezitím se někdo pokusil přejet Fany žlutým autem. Hermínka podezírá Míšu. Ten se i se psem přestěhuje k tetám, které ho ubytují v kůlně, kde si může zatopit naftou.

Případ je vyšetřen. Policie zatkla drogistu, který loupež spáchal. Usvědčily ho bankovky, které odevzdal s tržbou. Když se tetičky s kapitánem vrací domů, nachází Míšu v ohořelé kůlně. Míša: „Tety moje, já jsem si chtěl přitopit a v tom kanystru na naftu byl benzín!“

drahetety_1_thumb
drahetety_2_thumb
drahetety_3_thumb
drahetety_4_thumb
drahetety_5_thumb
drahetety_6_thumb
drahetety_7_thumb
drahetety_8_thumb
drahetety_9_thumb
drahetety_10_thumb
drahetety_11_thumb
drahetety_12_thumb

««« Předchozí text: Prvorepubliková hvězda č.1 Adina Mandlová Následující text: Nebe a dudy (1941) »»»


Frony | Středa 23. 01. 2008, 14.43 | Film | 4 komentáře | 4878x




Odkazy na článek


           pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

 

Komentáře k textu

Rss komentářů tohoto textu - Formulář pro nový komentář

reaguj[1] sharmkanul

Frony, co film, to perla. Díkyyyyy. Když Michal (Jiří Hrzán) zpívá : zapálím si vonnou cigaretu, sloup dýmu vyvinu… , brečím smíchy. Jo a taky, když Ota Sklenčka říká Nataše Gollové nad idenktitem:" máte bezesporu fantazii, toho člověka bych rád našel…"Jo a ještě scéna : Kde je těch dvacet halířů…No prostě – úžasný film.

Sobota 26. 01. 2008, 12.06
reaguj[2] PAMA
Super

Výborný film. Nemá chybu!

Pondělí 1. 09. 2008, 19.39
reaguj[3] kika
Super

Nejsem sice pamětník, mám teprve 15, ale nejradši se dívám na staré filmy a tento je opravdu dobrý. Viděla jsem ho snad 1000krat :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D

[admin: opraven pravopis]

Středa 24. 09. 2008, 18.23
reaguj[4] Lenka
Dokonalé

Jiří Hrzán byl neskutečně bravurní herec a jeho pověstný šarm neustále účinkuje :-) tento film je jeden z jeho nejlepších a rozhovor mezi Míšou a Andělkou u jeho auta po přepadení spořitelny mi vnáší slzy smíchu do očí

Úterý 13. 07. 2010, 18.03
Přidej komentář!



Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
Jsem robot?

 

Twitter

Citát

Člověk vidí svět skoro vždy brýlemi citu, a podle barvy skla jeví se mu temný, nebo purpurově jasný.Andersen

Zpětné odkazy

cs.wikipedia.org search.seznam.cz search.seznam.cz

Ikona pro Váš web

 Filmové plátno

Spřátelené weby

 DVDINFORM  Odkaz na MeteleskuBlesku.cz

Návštěvnost

Top list Top list sk

Texy!

Valid XHTML 1.0 Transitional